Maths Mate Term 4 Sheet 7 Problem 22

The question asked what costs less per litre out of $32 for 4 L or $8.50 for 1L.

I thought the answer was A $32 for 4L because I did 32 dividedby 4 = 8 and  it’s  less than $8.50 and thats what I got for that problem solving question.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *