Maths Mate Term 4 Sheet 6 Problem 22

The problem asked  which costs less per metre?

oppstions:

a) $1.50 for 15 m

b) $5 for 45 m     I thought the answer was a because  $1.50 for 15 m isn’t a lot and thats how I figered out that problem solving question.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *